Pánevní dno je skupina svalů, vedoucích od stydké kosti ke kostrči. V této části pánve jsou uloženy močový měchýř, močovod, děloha s vaginou a konečník. Stahováním svalů pánevního dna narůstá tlak u močovodu, konečníku a vagíny, a pomáhá tak zadržet proud moči a odchod stolice. Silné a zdravé svalstvo pánevního dna, pokud správně funguje, pomáhá zabránit úniku moči a stolice.

Pokud jsou svaly pánevního dna oslabené vzniká stresová inkontinence, tzn. únik moči při zvýšeném vnitrobřišním tlaku, například během kašlání, kýchání, smíchu nebo při zvedání těžších věcí.

Rizikovými faktory jsou těžké porody (novorozenci nad 4 kg), chronický kašel, obezita, pokročilý věk, stavy po gynekologických operacích u žen a po operacích prostaty u mužů, klimakterium.

Diagnostika obsahuje speciální vyhodnocení funkce svalů Vašeho pánevního dna přes pochvu (per vaginam) a sílu svalovou pomocí přístroje Peritone. Na základě těchto vyšetření Vám sestavíme léčebně tréninkový plán a doporučíme Vám pomůcku, která Vám pomůže svaly pánevního dna aktivovat nebo relaxovat. Pro diagnostiku aktivity a relaxace a pro sledování vývoje terapie využíváme Ultrazvuk QSONO Q3.